??? > Awards & Achievements > CCA Achievements

CCA Achievements

2016

S/NCCAAchievement
1Badminton

National Primary Schools Badminton Championships 2016 

 •   Senior Girls – Top 8


SPSSC Badminton South Zone Championship 2016

 •   Senior Girls : 1st placing

2Rope Skipping

SPSSC Rope Skipping South Zone Championship 2016

 •    Senior Girls Individual Speed Event: 4th placing
3Swimming

57th National Primary Schools Swimming Championships 2016

D Div Girls 50m Butterfly / 50m Breaststroke – 2nd 

D Div Boys 50m Breaststroke – 3rd 

D Div Boys 100m Breaststroke – 1st 

C Div Boys 50m Backstroke / 50m Breaststroke – 4th 

B Div Boys 50m Butterfly / 50m Freestyle – 3rd

4Taekwando

National Inter-Primary School Taekwondo Championship 2016

Junior Girls Poom belt Under 40kg – 3rd 

Junior Girls Poom belt Under 48kg – 2nd 

 5Fencing SSP Primary Schools Invitational Fencing Championships 2016  
 •    Senior Boys Foil Individual – 3rd
 •    Junior Girls Foil Individual – 7th 
6 Info Comm Club

School Digital Media Award 2016

 •     Merit Award

7Weiqi

National Youth Weiqi Championships 2016

Individual Event – 2 Gold, 3 Silver and 5 Bronze Award

Team Event – Champion (P4, P5 & P6) and 4th (P3)


3rd National Primary Schools Weiqi Team Meet 2016

Awarded the Overall Champion Award

Team Event – Gold Award (P4, P5 & P6) and Silver Award (P3)


Shoutan Cup National Weiqi Competition 2016

Individual Event – 2 Gold, 3 Silver and 9 Bronze Award

Team Event – Champion (P5 & P6) and 3rd (P4)

8Brownies
Puan Noor Aishah Award (Gold) – 2 Packs
Chief Commissioners’ Award – 17 pupils
Disney Award - 4 pupils

Brownies Interunit Challenge 2016
Song Connect Category – 3rd
Connect  Category – 1st
Teleconnect Category – 2nd 
Picture Connect Category – 1st
Family Connect Category – 3rd
9Red Cross

RED CROSS YOUTH

•    Excellent Unit Award  – Gold

•    National First Aid Competition 2016  - Silver Award

•    National First Aid Video Competition 2016 - Bronze Award

10Chinese Dance Singapore Youth Festival Arts Presentation
Certificate of Distinction
 11  Chinese Orchestra 
 Singapore Youth Festival Arts Presentation
Certificate of Accomplishment
12  Guzheng Ensemble 
Singapore Youth Festival Arts Presentation
Certificate of Accomplishment 

2015

S/N CCA Achievement
1 Badminton

SPSSC Badminton South Zone Championship 2015

-  Junior Girls : 3rd placing

-  Senior Girls : 3rd placing

2 Rope Skipping

SPSSC Rope Skipping South Zone Championship 2015

-Senior Girls Speed Event

Tey Jie Min Charmaine : 4th placing

3 Swimming

56th National Primary Schools Swimming Championships 2015

-  Lennon Yu : 7th placing in the Final Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke D Division

-  Lennon Yu : 5th placing in the Final Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke D Division

-  Wang Xin Yue : 6th placing in the Final Girls 12 Year Olds 50 LC Meter Freestyle B Division

-  Wang Xin Yue : 7th placing the Final Girls 12 Year Olds 100 LC Meter Freestyle B Division

4 Taekwando

National Inter Primary School Taekwondo Championship 2015

-  Raphael Tan, Darwin Seow and Aden Toh clinched 3rd placing in Poomsae Poom Team event

-  Clarissa Chua Zhi Ting clinched 2nd placing in Kyorugi Under 56kg Poom belt event

-  Raphael Chua Zhi Jie clinched 2nd placing in Kyorugi Under 36kg Poom belt event

5 Robotics Club

Asia Pacific Youth Robotics Summer Games 2015

-Damien and Jammeroid clinched 1st in Sumo event 
-Joel and Austin clinched 2nd in Mission Programming Challenge event 
-Ian Soh and Edwin clinched 3rd in Mission Programming Challenge event
6 Weiqi

National Youth Weiqi Championships 2015

Primary 3 team clinched Champion

Primary 4 team clinched Champion

Primary 5 team clinched 1st Runner Up

Primary 6 team clinched Champion

 

2nd National Primary Schools Weiqi Team Meet 2015

Primary 3 team clinched Gold award

Primary 4 team clinched Gold award

Primary 5 team clinched Gold award

Primary 6 team clinched Gold award

7 Brownies
-Puan Noor Aishan Excellent Unit Award  (1st Pack & 2nd Pack)
-Chief Commissioners’ Awards  (18 Awardees)
 
Inter-Unit Challenge:
a.SG50 icon : 1st  (1st Pack)
b.Brownies Around the World : 3rd (1st Pack)
c.Song Writing : 3rd (2nd Pack)
d.SG50 Fashion : 1st (2nd Pack), 2nd (1st Pack)
e.SG50 Word Splash : 2nd (2nd Pack), 3rd (1st Pack)
f.Telematch : 1st (2nd Pack), 3rd (1st Pack)
 
Brownie National Challenge
a.SG50 icon 3rd  (1st Pack)
8 Red Cross

RED CROSS YOUTH

-  Awarded Gold for Excellent Unit Award

-  Constance Chaw of 6R7 received Director Award

9 Wushu

11th National Primary School Wushu Championship 2015

-  Xylon Chan finished 5th placing in Senior Division Formulated 4-Duan Broadsword